Někteří lidé ve snaze zabránit prošlapání koberce v domácnosti sáhnou po koberci zátěžovém. Může to být poměrně dobrá volba zejména tam, kde se chodí v domácí obuvi, anebo kde se často přemísťuje nábytek, případně se na podlaze provádí různé fyzicky náročnější činnosti, jako je posilování a cvičení, kutilská výroba nábytku a bytových doplňků, anebo jde o dětský pokoj, kde jsou děti schopné kolem sebe nadělat doslova paseku.
Mít doma zátěžový koberec vám může přinést dojem, že jde o nezničitelnou věc, a že její životnost přesáhne několik desítek let. Možná vás takový materiál i přežije. V zásadě můžete mít pravdu, ale stále je to jen koberec, tedy tkanina, a i když je utkán z hrubších plastových vláken, podléhá znečištění a zápachu.
Nečistoty – nevýhodou koberce je, že je položený na podlaze. Kdyby se jednalo o zavěšený gobelín, jak je tomu na některých hradech a zámcích, ten by stačilo pouze občas vyprášit a důkladně nasucho vysát, jenže koberec na zemi vlivem gravitace velmi ochotně přijímá tu a tam utrousené drobky, kousek rajčete nebo jahody, co vám upadne na zem, drobné úlomky čokolády atd. S tím si ale běžný vysavač neporadí, a tak se vyplatí čas od času povolat na důkladné vyčištění úklidovou firmu z Ostravy. Čisticí stroj odsaje tolik špíny, že vás o tom snadno přesvědčí silně zakalená sběrná nádoba.
Zápach – také se tak rádi občas natáhnete na koberec, položíte si tu notebook nebo pozvete návštěvu na malé pohoštění na podlaze, kde je víc místa, a lépe se vám tu například plánuje dovolená nad rozloženou mapou? Pak vás časem může zarazit a znechutit nepříjemný zápach, jehož příčinou bývá ve vzduchu rozptýlený žluklý tuk z vaření jídel, anebo chůze naboso či v ponožkách, kdy se pot z vašich chodidel vtírá do koberce a zde se jím pak živí bakterie. Čisticí stroje si poradí i s tímto problémem velmi efektivně.