Vzhledem k tomu, že naprostá většina dnešních rodinných domů, chat a chalup s dostatečně velkým pozemkem má bazén, je jasné, že musíme vědět, jak se o něj starat. A to nejen během sezóny, ale také mimo ni. A to je něco, co řada lidí opomíjí.
Problémem může být již samotné zazimování bazénu Chlorito. Většina lidí je toho názoru, že stačí pouze vypustit vodu. To však není pravda. Zároveň bychom jej totiž měli vyčistit, důkladně zkontrolovat, zda někde nejsou nějaké oděrky či poškození, a také zabezpečit filtrační systém, aby jej případný mráz nemohl nijak poškodit.
Otázkou však také je, kdy bychom vlastně měli tyto práce provádět. Jistě, řekneme si, na podzim, avšak to je široký pojem. Koneckonců, ještě na konci září může být stejné teplo, jako bylo v létě. A je pravděpodobné, že se tento trend bude s postupujícími globálními změnami klimatu jen zhoršovat. Jak tedy poznat, kdy je ten správný čas?
V první řadě bychom rozhodně neměli čekat do prvních mrazů. To by už mohlo být pozdě, neboť ranní mráz by nepřipravený bazén mohl velmi snadno poškodit. Je proto potřeba začít ještě před tím, než začnou noční teploty povážlivěji klesat.
Na druhou stranu je zbytečné jej „konzervovat“ brzy a zbytečně si tak zkracovat koupací sezónu. A věřte, že se v takovém případě budete ve vedrech tahat za vlasy, že jste nepočkali. Není to tedy tak jednoduchá otázka, jak by se mohlo zdát.
V první řadě bychom měli sledovat předpověď počasí, a to jak dlouhodobou, tak i tu krátkodobou. Na zřeteli bychom měli mít především trendy, kterými se teploty ubírají. Pokud budou mít dlouhodoběji sestupnou křivku, je jasné, že se k tropickým hodnotám již asi nevrátí.
Právě to je pak ta chvíle, kdy bychom měli na zazimování začít myslet, a kdy bychom jej také měli provést. Tak nejlépe odhadneme tu správnou chvíli, aniž bychom si zbytečně koupací sezónu zkrátili.