Kdo restauroval tapisérii na zámku v Náchodě


Navštívili jste někdy státní zámek Český Krumlov nebo zámek Hluboká nad Vltavou? Tyto klenoty patří k nejkrásnějším historickým památkám a bezesporu přispívají k turistickému ruchu v České republice. Kromě překrásných zámeckých parků se tu můžete pokochat i mistrovskými díly v zámeckých interiérech, kde mimo jiné spatříte i vlámské tapisérie. Tapisérie v těchto dvou objektech byly součástí sbírky šlechtického rodu Schwarzenbergů a ta zaujímá největší plochu ručně tkaných koberců na hradech a zámcích v naší zemi.

historická tapisérie

Nad díly starých mistrů se tají dech, nejen proto, že jde o umělecká díla nesmírné krásy a historické hodnoty, ale zejména kvůli tomu, že máte možnost prohlédnout si výrobky, jejichž tvůrci již několik stovek let nejsou mezi námi, a nemohou nám o nich sdělit bližší informace, jak postupovali při práci, kdo jim práci zadával, jak dlouho trvalo, než se koberec mohl předat k užívání, jaké měli pracovní podmínky, zda je práce bavila atd. Tyto otázky ovšem můžete pokládat lidem, kteří tapisériím rozumí do takové míry, že je dovedou restaurovat. Kupříkladu tapisérie na zámku v Náchodě s názvem Žena nesoucí ovoce atelierytapiserii.cz, původem z druhé poloviny sedmnáctého století, prodělala v letech 2009 až 2011 odborný restaurátorský zásah v Ateliérech tapisérií s.r.o. a je dnes vystavována v interiéru zámku, zpřístupněném veřejnosti v běžné otevírací době.

práce na tapisériích

Restaurování tapisérií patří k podobným mistrovským kouskům, jako jejich původní tvorba, a díky těmto skromným lidem, o nichž toho lidé na veřejnosti neví skoro nic, máme možnost obdivovat například to, co se rodilo v době krátce po třicetileté válce a nástupu baroka v českých zemích. Až se vypravíte do Orlických hor nebo do Broumovského výběžku a budete mířit do Adršpašských skal, zastavte se alespoň na okamžik v Náchodě a dopřejte si pohled na průřez staletími, kam patří i tapisérie, restaurované v dílnách české restaurátorské firmy šikovnými lidmi, co bezpochyby mají „zlaté české ručičky“.