Když přijde v poslední době řeč na elektřinu, obvykle u nás jenom nadáváme. A to proto, že tato kvůli problémům s Ruskem, a nejen kvůli těm, znatelně podražila. Leze nám do peněz, a protože není ani zdaleka tím jediným, u čeho citelně stouply ceny, není tu určitě v případě mnoha lidí příliš důvodů ke spokojenosti.
Ale přesto si myslím, že by si našinci tolik stěžovat neměli. Aspoň co se právě elektřiny týká. Protože jsme se naštěstí narodili a žijeme u nás. A tak není vlastně vůbec zle. Elektřinu máme, a když na ní chceme navzdory rostoucím cenám ušetřit, stačí přece otočit vypínačem a je levněji. Třeba temno a třeba chladno, ale levněji. Jo, to kdybychom se narodili a žili dejme tomu v Jižní Africe…
Jako Jihoafričani by pak našinci určitě rádi vzpomínali na problémy, které jsou v souvislosti s elektřinou v České republice. Až by poznali tamní energetickou firmu Eskom, nebyli by tak nabroušení na naše dodavatele elektřiny.
U nás se prostě energetická síť udržuje a všechno tu tak funguje. Jenom to bohužel stojí peníze. Zatímco v Jižní Africe se traduje, že politici rádi brali peníze od Eskomu, ale o investice už se tak jaksi nikdo nestaral. Až jim začal ujíždět a nakonec skoro ujel pomyslný vlak. A tak si dnes u nás elektřinou svítíme a topíme, vaříme na ní nebo ji využíváme jinak, tak, jak je nám libo. Zatímco oni se musí smířit se stále častějšími plánovanými výpadky elektřiny. Prostě se tam elektřina na různých místech střídavě vypíná, aby se udržel systém v chodu. A člověk aby sledoval, kdy zrovna proud nepůjde, a zařídil se podle toho.
Že jsou v té Jižní Africe tím pádem zaostalí? Dá se to říci. Anebo také ne. Protože tam sice tyto problémy mají, jenže v jiném ohledu jsme přece jenom zaostalí spíše my. Protože víte vy vůbec, kolik lidí už tam přešlo na fotovoltaické články a využívá přinejmenším v době výpadků solární elektřinu? Spousta. Je jich daleko víc než u nás. A v tom jsou, byť z donucení, hodně daleko před námi. Kteří jenom nadáváme.