Mít zahradu je nejen radost, ale také starost. A od ní si neodpočineme ani v zimě, ačkoliv není příliš, co bychom mohli dělat. Jistě, pokud máme na své zahradě jen trávník, případně pěstujeme jen jednoleté plodiny, pak není třeba se bát. Avšak pokud tam máme trvalky, nebo i jen ovocné stromy, pak nám zima může udělat vrásky. A zdaleka nejhorší, co může v tomto ohledu zahrádkáře potkat, je tuhá zima bez sněhu.
To se může na první pohled zdát zvláštní – proč je sníh vlastně tak důležitý? Není tomu naopak a není pro zahradu lépe, když nenapadne? Alespoň jej nebudeme muset odhrabovat z cestiček! Zkušenost i výzkumy však říkají něco úplně jiného. Koneckonců, není náhodou, že se říkalo „únor bílý, pole sílí“. I toto rčení má totiž základ v realitě.
Navzdory tomu, co by se mohlo zdát, sníh ve skutečnosti působí jako další ochranná izolační vrstva. Jistě, na pohmat je studený, avšak zároveň brání tomu, aby skutečně tuhý mráz pronikl hluboko do půdy. A to je v tomto případě to nejdůležitější. Nesmíme totiž zapomenout, že tou nejdůležitější částí jakékoliv rostliny jsou kořeny. I když je horní část zničena, dokud jsou tyto v pořádku, vždy může znovu vyrašit. Jakmile jsou však zničeny, je zničena i celá rostlina. A právě sníh je chrání před spálením mrazem.
Právě tento fakt představuje v posledních letech stále se zvětšující problém. Sněhu totiž příliš mnoho nenapadá, zvláště v nižších polohách, avšak teploty zde mohou nárazově klesnout hluboko pod bod mrazu. O tom se ostatně zahrádkáři přesvědčili na jaře minulého roku, kdy právě z toho důvodu přišli o velkou část úrody ovocných stromů.
Je tedy jasné, že je v tomto ohledu nutné něco dělat. Zdaleka nejčastěji se používá mulč, avšak ačkoliv ten může rozhodně pomoci, není v žádném případě plnou náhradou za sníh, zvláště v těch nejtužších mrazech. Sníh a mráz zkrátka patří k sobě, ať už chceme či nikoliv.