SprávnÄ› se hádat je doslova vÄ›da. Pořádajà se na to Å¡kolenà i pÃÅ¡Ã knihy. Argumentovat se má vÄ›cnÄ›, asertivnÄ› a logicky. VÃme, že to lze nÄ›kdy těžko, když vás druhá strana rozzuřà do ruda, ale zkuste jednoduchý trik: nádech, výdech, zavÅ™Ãt oÄi a pak se vrátit k jádru problému.
Nynà se spoleÄnÄ› podÃváme na to, co konflikty zhorÅ¡uje. Až pÅ™ÃÅ¡tÄ› k nÄ›jaké hádce dojde, vzpomeňte si na to.Â
1) křik a zvyšovánà hlasu
BÄ›hem hádky zkuste nezvyÅ¡ovat hlas. Zvýšeným hlasem vyjadÅ™ujete moc a pÅ™evahu a o to v konstruktivnÃm dialogu pÅ™eci nejde. Chcete se dobrat nÄ›jakého Å™eÅ¡enà a ne druhého ukÅ™iÄet a pÅ™eválcovat zvýšeným hlasem.
2) provokativnà mlÄenÃ
Ostentativnà mlÄenà jeÅ¡tÄ› nikdy nic nevyÅ™eÅ¡ilo, ba naopak. Ve vzduchu visà dusno, které je potÅ™eba Å™eÅ¡it. IdeálnÄ› vÅ¡e si v klidu vyÅ™Ãkat.
3) házenà špÃny z minulosti
Vždy Å™eÅ¡te jen jeden konkrétnà a aktuálnà konflikt. Vytahovánà minulosti se nehodÃ, je to jako kudla do zad nebo nelÃtostná podpásovka.Â
4) vÄ›ta „už se uklidni“
Oba jste bÄ›hem hádky v urÄité mÃÅ™e stresu a vÄ›ty typu „uklidni se“ druhého jeÅ¡tÄ› vÃce naÅ¡tve. Touto vÄ›tou tedy dosáhnete spÃÅ¡e opaÄného efektu. A to opravdu nepotÅ™ebujete. NeÅ™Ãkejte druhému, jak se má cÃtit. SpÃÅ¡e se zaměřte na sebe a své pocity: „uklidnÃm se a pak ti povÃm, co mÄ› tolik naÅ¡tvalo“.
5) nadávánÃ
Tak toto už je opravdu za hranou a hodà se leda tak pro pubertálnà výrostky. Ne pro dospÄ›lé, rozumné osoby. BÄ›hem konfliktu si nenadávejte. Vždy si k sobÄ› zachovejte úctu a respekt i když Å™eÅ¡Ãte ty nejnároÄnÄ›jÅ¡Ã témata.
6) útok na citlivá mÃsta
Je možné, že vy i druhá strana znáte navzájem ta nejslabÅ¡Ã a nejcitlivÄ›jÅ¡Ã mÃsta. A právÄ› z toho důvodu na nÄ› nemiÅ™te.
7) omluva, která nenà mÃnÄ›na upÅ™ÃmnÄ›
Vyvarujte se uÅ¡tÄ›paÄného „promiň“. Omluvu byste mÄ›li myslet vždy upÅ™ÃmnÄ›. Pokud to tak necÃtÃte, radÄ›ji to neÅ™Ãkejte. Druhá strana by to nejspÃÅ¡ i poznala a byli byste opÄ›t na zaÄátku konfliktu.