Víte o tom, že v Československu, v době socialismu, bylo zvykem najímat námořníky na zaoceánskou plavbu? Naše země měla několik desítek námořních plavidel, ačkoli nejsme zemí, jejíž hranice dosahují až k mořské hladině. Možná nějakého námořníka znáte osobně, a pokud ano, třeba se vám také pochlubil fotografiemi Suezského průplavu, jak kormidloval široký kolos táhlým a úzkým kanálem.
Být námořníkem je snem mnohých z nás, co sice nemáme moře za humny, ale toužíme se k němu alespoň občas podívat. A když už je to k moři daleko, stačí zakoupit jízdenku na parník přímo v Praze a vydat se na Slapskou přehradu proti proudu Vltavy.
Jenže o námořních plavbách sní už malí kluci i některé holčičky, což se také promítá do jejich herního projevu. Namísto autíček a panenek uvítají v pokoji velké kormidlo, nebo alespoň nafukovací člun. A jsou celí šťastní, když je jejich otec nadšený vodák, a mohou s ním splouvat Lužnici nebo Sázavu.
Darujte dětem speciální dětské hřiště
Což takhle umístit na zahradu dětské hřiště loď. Bude to stylové a přesně to zapadne do vašeho rodinného konceptu. Děti si tu budou představovat, že se plaví na škuneru nebo plachetnici ze sedmnáctého století a možná, že to ovlivní i jejich budoucí dospělý život. Kdo ví, třeba se jednou stanou nadšenci, kteří přepravují na trajektech tuny zboží na severu Evropy, nebo budou spolupracovat s kolegy v tuzemských plavebních společnostech. Anebo si přiblíží dětství ještě víc a budou kapitány parníku, co se plaví s pasažéry po Máchově jezeře.
K dětskému hřišti byste mohli dětem pořídit i stylové oblečení, aby to mělo skutečnou vypovídající úroveň, a kromě oblečení – námořnického trička a čepice, by tu neměl chybět ani dalekohled a výukové materiály k seznámení se s nejznámější námořnickou dorozumívací metodou – Morseovou abecedou.